Хтось любить взимку пити ароматний і в той же час корисний чай з трав, хтось знаходить застосування лікарських рослин в догляді за волоссям і шкірою, у кого-то є перевірені рецепти від різних хвороб.

Сама природа створила «зелену аптеку» в якій є все необхідне для лікування. Ліки матінки-природи доступні всім, вони зовсім нескладні у виготовленні і застосуванні. Компанія «Кладезь-Маркет» просить Вас пам'ятати, що як би не був величезний потенціал цілющих властивостей рослин, але він має пряму залежність від правильної заготовки, сушки і зберігання. Чим повноцінного збережеться природне поєднання діючих корисних складових рослин, тим результативніше буде їх лікувальну дію. Незалежно від цілей, важливо правильно зібрати і висушити рослинна сировина, і зараз саме час згадати, як же це слід робити.

У кожного лікарської рослини - свого часу заготовки. Саме в цю пору воно максимально накопичує корисні речовини, якими обумовлено його цілющу дію. Обов'язково треба враховувати всі тонкощі збору різних видів сировини. У цій статті ми розповімо Вам про досить важливі нюанси при заготівлі лікарських рослин.

Бруньки

У тому випадку, якщо в якості лікувального сировини є бруньки рослини, то збір рекомендується проводити ранньою весною (у деяких рослин - починаючи з лютого). Дуже важливо «зловити момент», коли нирки вже набрякли, але ще не почали розпускатися листя. Розкриваються бруньки вже не доцільно збирати в якості лікарської сировини збір березових бруньок необхідно виробляти, зрізуючи їх разом з гілками, а вже після просушування обмолочувати і очищати від домішок; соснові бруньки зрізаються гострим ножем, а бруньки осики і чорної тополі обривають руками дуже акуратно

Кора

Кору дерев і чагарників збирають тільки ранньою весною - коли рух соків тільки починається і на рослині ще немає листя. Період її заготівлі завершується, коли перші листочки починають розгортатися. Якщо час збору вибрано вірно, кора легко відділяється від гілки.

 • збір кори проводять тільки на молодих (вік не більше 3-4 років) пагонах і стовбурах;
 • кора для збору годиться тільки гладка, молода - в старій мало корисних речовин;
 • у дуба кору знімають тільки з гілок, але не зі стовбура; кору знімають так: два напівкільцевих надрізу на обраної гілки (на відстані 20-30 см одна від одної) з'єднують двома поздовжніми надрізами і акуратно знімають утворену смужку;

Листя

Найчастіше заготовку листя проводять в той час, коли рослина утворює бутони або цвіте і набагато рідше - в фазі плодоношення. У рослин з зимуючої листям (брусниця, мучниця) можливий і осінній збір сировини - після того, як дозріють ягоди.

 • листя обриваються руками (рухом зверху вниз уздовж втечі) або зрізаються ножицями (секатором);
 • товсті черешки від листя бажано відокремлювати - корисних речовин в них практично немає, а сушку вони сповільнюють;
 • збирають тільки здорові, не пошкоджені шкідниками листя;
 • дрібні шкірясті листочки (брусниці, мучниці) збирають разом з гілочками, а потім відділяють від них;
 • для збору кращі добре розвинене листя з нижньої або середньої частини пагона

Квітки і суцвіття

Коли для лікувальних цілей потрібні квітки рослини, необхідно дочекатися часу, коли вони розпустяться повністю. Іноді використовують і бутони, але ніколи не слід заготовляти сировину з увядающих і відцвітають рослин.

 • квітки і суцвіття збирають, зрізуючи ножицями або акуратно відщипуючи цветоножки;
 • це дуже ніжне сировину, тому для збору компанія «Кладезь-маркет» пропонує використовувати кошики, в які пухким шаром, не мнучи, поміщаються квітки.

Трави

Надземну частину багаторічних і однорічних трав збирають в період їх цвітіння або утворення бутонів.

Необхідну для заготовки частина рослин зрізають або скошують на рівні нижнього листя;

У рослих рослин з товстим, грубим стеблом (полин, собача кропива та інші) зрізають тільки верхні частини стебла (до 15-20 см) і бічні пагони.

Насіння і плоди

В значній більшості випадків рекомендується почекати того періоду, коли плоди і насіння повністю дозріють. Тим часом, бувають винятки. Зокрема, стиглі плоди шипшини стають м'якими і мнуться при зборі - їх збирають трохи недозрілими. Калину, горобину, обліпиху добре збирати після перших заморозків. Насіння і плоди треба збирати вибірково, оскільки дозрівають вони як правило нерівномірно;

Якщо насіння рослини, дозрівши, легко обсипаються, розлітаються, можна застосувати маленьку хитрість: на гілку, де зріє цінну сировину, надіти невеликий полотняний мішечок і зав'язують його, щоб не здуло вітром. Дозрілі насіння зберуться самі.

 • насіння анісу, коріандру, кмину та інших рослин) можна заготовлювати, зрізуючи верхівки рослин з недозрілими насінням - їх пов'язують в пучки і підвішують для дозрівання, а потім обмолочують;
 • соковиті ягоди (суниця, смородина, чорниця) збирають делікатно, перекладаючи кожен шар ягід шаром (не товще 5-7 см) листя, щоб сировина не злежується - пом'яті ягоди присушення можуть зіпсується, загнити або покритися пліснявою.

Коріння, кореневища, бульби і цибулини

Ці частини лікарських рослин викопують, як правило, ранньою весною, в пору пробудження рослин; але все ж у деяких рослин восени - коли в підземних частинах рослини накопичується максимальна кількість корисних речовин. При осінньому зборі прийнято дочекатися, коли почне відмирати надземна частина (але до її повного відмирання, щоб не помилитися у визначенні рослини).

 • підземні частини рослин викопуються разом з грунтом, потім необхідно обтрусивши землю, промити їх у холодній проточній воді;
 • промите сировину розкладають, щоб злегка підсушити, потім очистити від сміття, пошкоджених частин, дрібних корінців;
 • підземні частини рослин, що містять слизові речовини і сапоніни (зозулинець, синюха і інші) мити не можна - землю з них ретельно обтрушують і знімають з коренів (бульб, кореневищ) верхню шкірку.

Для того, щоб лікарські рослини були доступні протягом цілого року, їх заготовляють про запас: деякі зберігають в свіжому вигляді в прохолодному місці (зазвичай, бульби або коріння), якісь заморожують, але найчастіше - сушать